24.05.2018

16 arsye përse duhet të konsumoni i mollë

3 Maj 2017

Molla është një nga frutat më të konsumuar në botë dhe e ka origjinën nga Azia Qëndrore. Molla përmban sasi të madhe të Vitaminës A, Vitaminës B1, Vitaminës B2, Vitaminës B6 dhe acid folik.

E ëmbël, por edhe e thartë, mollët konsiderohen si fruti që ndihmon për zhvillimin e sistemit imunitar. Gjithashtu, mollët përmbajnë sasi të vogël të mineraleve si kaliumi, fosfori, kalciumi dhe kaliumi.

Kaliumi është kompetent i rëndësishëm i qelizave dhe lëngjeve trupore të trupit dhe ndihmon për të kontrolluar normën e zemrës dhe presionin e gjakut.

Por, për më shumë, kuptoni përmes kësaj liste 16 arsyet pse duhet të hani një mollë në ditë:

1.Zvogëlon kolesterolin
2.Parandalon sëmundjen e Alzheimerit
3.Parandalon sëmundjen e diabetit
4. Parandalon kancerin e zorrëve
5.Rrit sistemin imunitar
6.Parandalon sëmundjet e syve
7. I jep shkëlqim lëkurës suaj
8.Mbron dhëmbët tuaj
9.Zbardh dhe i mban dhëmbët e shëndetshëm
10.Parandalon sëmundjet e frymarrjes
11.Parandalon sëmundjen e Parkinsonit
12.Mban nën kontroll tensionin e lartë të gjakut
13.Ju ndihmon të humbni kilogramët e tëpërt
14.Mbron eshtrat
15.Është frut i mirë për trurin tuaj
16.Trajton aneminë