22.05.2019

Shkon në 49 numri i viktimave në Zelandë të re

15 Mars 2019

Është rritur numri i viktimave nga sulmi i sotëm terrorist në Zelandën e Re.

BBC raporton se numri i viktimave ka shkuar në 49, derisa 20 të tjerë janë lënduar nga dy sulme terroriste që kanë ndodhur në dy xhami në Christchurch të Zelandës së Re.

40 të vdekur e mbi 20 të plagosur në dy xhami në Zelandë të Re


40 persona janë vrarë dhe më shumë se 20 të tjerë janë plagosur në sulmet që ndodhën në dy xhami në Christchurch të Zelandës së Re.

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern e ka përshkruar incidentin si sulm terrorist dhe një prej ditëve më të errëta të vendit, transmeton Koha.net.

Ajo ka njoftuar se 30 persona janë vrarë në një xhami ndërsa 10 të tjerë në xhaminë tjetër.

Një burrë dhe një grua janë arrestuar, por policia ka paralajmëruar se numri i të dyshuarve mund të jetë edhe më i madh.