21.05.2018

Qengj të furrës me patate

26 Dhjetor 2016

Perberesit per 6 – 8 persona:

2 kg mish qengji tul (kofshë ose gjoks)

1 kg patate
5 thelpinj hudhra të prera hollë
1 degë rozmarinë të freskët
lëng i 1 limoni
vaj ulliri
kripë e piper

Gatimi:

1. Lani mirë mishin, fshijeni dhe rregullojeni me kripë e piper. Vendoseni në një tepsi pireks ose në enë balte.

2. Pastroi patatet dhe prijini sipas dëshirës. Rregullojini me kripë e piper dhe shpërndajini në tepsi, rreth e përqark mishit.

3. Hidhni nga lart degën e rozmarinës, të prerë në 3-4 pjesë, hudhrat, lëngun e limonit dhe 1 gotë ujë. 4. Mbulojeni tepsinë me letër alumini dhe piqeni ngadalë për rreth 1 orë. 5. Në vazhdim, hiqeni letrën e aluminit dhe gradojeni furrën në zjarr të fortë. Piqni për akoma 30 min, derisa mishi dhe patatet të marrin ngjyrë. 6. Shërbejeni gjellën të ngrohtë.