25.04.2018

Patate turke të pjekura me jogurt

10 Dhjetor 2016

Shija e përzierjes së jogurtit të freskët dhe erëzave pikante do t’ju lërë pa fjalë, transmeton Telegrafi.

Përbërësit:

▪ 4 – 5 patate të mëdha

▪ 2 lugë vaj

▪ 2 lugë jogurt të dendur

▪ 1 lugë të vogël kripë

▪ ¼ lugë piper apo spec djegës

▪ gjysmë luge mentë

▪ gjysmë luge të vogël temjan Përgatitja:

Qëroni patatet, pritni në feta dhe qitni jogurtin sipër të përzier me erëza. Piqeni në tepsi të mbështjellë me letër për pjekje rreth 40 minuta në temperaturë prej 200 gradësh.