26.03.2019

Mantia me patate dhe milfoj

16 Maj 2017

Përbërësit

Petë milfoj
2-3 patate të mëdha të ziera
1 qepë
1 domate
salcë
biber i zi
kripë

Përmbi:
jogurt
hudhër
kripë

Hapat:
Patatet e ziera shtypni, në tigan hidhni vaj vegjetal dhe fergone qepën. Qepës ia shtoni domatet e prera dhe pak biber të zi. Këtë sos ia bashkangjitni patateve të shtypura. Milfojin e ndani në 4 pjesë. Glazurën e patateve e vendosni në midis të milfojit. Në temperaturë 190 gradë celsius i pjekeni. Përmbi ia derdhni jogurtin me hudher. Biberin e kuq me pak vaj fërgoni dhe derdhni përmbi milfojat.