19.07.2018

Kek me limon dhe vaj ulliri

31 Janar 2017

Kemi vendosur këto ditë që t’iu sjellim vetëm receta të lehta për t’u përgatitur (dhe tretur)!

Mos harroni të përdorni vaj ulliri të cilësisë së mirë! Koha e përgatitjes: 10 minuta.

Përbërësit për tavë me diametër 22 cm ose drejtkëndëshe 25 x 11 cm:

170 g sheqer
190 g miell
3 vezë
90 g kos me fruta ose I bardhë
80 ml vaj ulliri me shije delikate
1 bustinë sodë për ëmbëlsira (16g)
2 limona bio – lëngu dhe lëkura e grirë në rende Për shurupin:
● lëngu i 1 limoni
● 80 g sheqer
● 100 ml ujë

Përgatitja: Ndezim furrën në 160° C.

1.Në një tas, rrahim vezët me sheqerin me rrahësen e vezëve me dorë për 2 minuta. Shtojmë kosin, lëngun e 2 limonëve, vajin dhe i përziejmë edhe këto për 1 minutë. Shtojmë me sitë miellin dhe sodën, por këto i përziejmë me lugë druri ose spatul.

2.Hedhim brumin në tavën e lyer më parë me gjalpë e miell dhe e pjekim në furrë për 30-40 minuta ose aq sa, kur të bëjmë provën me kruajtëse dhëmbësh, ajo të dale e pastër. Ndërkohë, përgatisim shurupin:

Në një tenxhere të vogël, hedhim përbërësit e shurupit dhe e lëmë në zjarr të marrë valë për 10 minuta. E heqim dhe e lëmë mënjanë të vaket. Kur keku të jetë pjekur, e shpojmë me kruajtëse dhëmbësh në sipërfaqe dhe e lagim me shurupin e vakët, nëse keku është i nxehtë.