03.11.2012/11:10 - E Shtunë1

Njollat e bardha në lëkurë! Ja ilaçi natyral

Kohët e fundit mund të keni vënë re shumë shpesh njerëz të cilët kanë në lëkuren e tyre shenja të bardha.

Këtë problem më së shumti e keni vënë re gjatë pushimeve verore, ku njerzit vishen më lehtë, dhe mund të vërehen lehtësisht. Njollat e bardha të krijuara në formë harte kryesisht mbi shpinë,  shpatulla, qafë ose fytyrë krijohen si rezultat i mungesës së vitaminave dhe proteinave.

Në fakt këto probleme kanë të bëjnë me sëmundejt e lëkurës të cilat duhen me doemos të kontrollohen nga mjeku specialist, por nësë këto shenja arrini t’i zbuloni në fazat fillestare ju mund të pengoni zhvillimin e tyre me ndihmen e një medikamenti.

Vaji i ullirit është një produkt natyral shumë i shëndetshëm për organizmin e njeriut. Këshillohet t’a perdorni shumë në gjellëra, në maskat e lëkurës, fytyrës, dhe mbi të gjitha ky vaj ka një efekt shumë të mirë për të gjithë ato persona që vuajnë nga shenjat e bardha në lëkurë.

Në momentet që ju jeni në plazh dhe trupi juaj ka shënja ju këshillojmë që të lyeni gjitthë trupin tuaj me vaj ulliri dhe të ekspozoheni në diell që nga ora 7 e mengjesit deri në oren 10, po këtë veprim bëjëni edhe pasdite. Vaji nën efektin e rrezeve të diellit i dhuron shumë vitamina lëkures, dhe e mbron atë nga rrezet e diellit. Në fakt ky vaj ka më shumë efekt mbrojtës ndaj rrezeve të diellit se sa vetë produkti për këtë problem.

Komente 17

dafina21.09.2014/14:00

a esht e vertet qe vaj ulliri te ndihmon

10.09.2014/11:40

njollat e bardha ne lekure hiqen me nje ilac qe blihet ne farmaci dhe quhet NIZORAL. eshte si nje lloj shampoje qe lyesh para se te lahesh e mban 10 0se 15 minuta dhe pastaj shplahesh pa perdorur solucjon tjeter per trupin.

Shukria14.08.2014/13:44

pershendetje edhe une kam problem me shenjat e bardha ne trup qe prej moshes 7 vjeqare, nese dikush ka perdorur ndonje metod per eleminimin e tyre te tregoj, edhe pse nje her mu larguan nga rrezatimi i djellit aty ne qaf ku i kisha po prap mu shfaqen edhe pse nje vit nuk i kam pasur. ma mbuluan kembet duart dhe qafa. Dhe jam shum e brengosur se si nuk mundi as gje te bej mjeksi dhe te zbuloj ndonje ilaq per kete semundje.

tttxxxbbb07.08.2014/21:51

nuk e di mu sa maka nis niher te dur pastaj nfytyr a e din nai kush se sijaa kan fillu simtomat e para

bekimigl16.07.2014/02:56

dhe une jam i prekur nga vitiligos ne moshn 33 vjeqare kan filluar te me shfaqen tani jam 36 vjeqar me ka ven nen presion ky fate por ende nuke kam ndonje shfaqje ne fytyr luse zotin qe mos ti ndodhe ase kujte

bekimigl16.07.2014/02:55

dhe une jam i prekur nga vitiligos ne moshn 33 vjeqare kan filluar te me shfaqen tani jam 36 vjeqar me ka ven nen presion ky fate por ende nuke kam ndonje shfaqje ne fytyr luse zotin qe mos ti ndodhe ase kujte

Elda10.07.2014/13:19

Pershendetje edhe une kam njolla te bardha ne trup nga lindja tani jam 14 vjec desha te di a ka efekt vaji i ullirit dhe si ta perdor perveq ne det ku te shkoj

dituri08.07.2014/12:05

e vshtir ta kesh kete semundje por shpresoj me ndihmen e ''zotit'' te gjej nje zgjdhje .

Ema17.05.2014/15:00

Kam shum njolla te Barlla ne trup ju lutem me ndihmoni

Verona13.05.2014/22:04

Pershendetje edhe une vuaj nga kjo semundja e lekures e cila shkaterroi jeten time totalisht,kam perdorur shume e shume produkte te ndryshme por asesi te sherohem,ju lutem kush mund te me tregon ku mund te gjej kete vaj ulurri per te perdorur,faliminderit paraprakisht

Linda22.04.2014/00:06

Edhe Unë jam me kete semundje prej 2002 kisha dash me dit a ka pas dikush suksese me vaj ulliri

irenabasha18.03.2014/09:16

edhe une jam ne gjendje goxha te perhapur me kte semundje dhe kohet e fundit me jan perhapur ne menyr te madhe dhe po me iken truri nuk di ku te drejtohem

ana14.03.2014/07:50

edhe une kam njolla ne te gjithe trupin edhe ne fytyre kam marre shume ilaqe por pa efekt ..a eshte i sigurte vaji i ullirit

22227.02.2014/01:04

Si mund me sheru ket semundje se shum jam ne depresion me kto njollat e bardha ju kisha lut me tregu

Arsim13.01.2014/16:06

Edhe une kam pas Vitiligo deri sa shkova te Dr Ylfete Muqaj edhe pas dy muajve u hjek normal qe une skom pas shume, ju kisha keshillu qe ti drejtohni ordinancen e ka te furra Qerimi ne B.Diellit

05.08.2013/18:42

Edhe une jam si shum njetz me njolla te bardha ska mjen ne zvicerr specjalist plus specjalisti ktu ne zvicerr me ka than se ska sherim ms provo veq nese jeken vet e me vak ulliri jam te provu pom doket se dishka me ka nimu durve me kan dal do pika te likurs nermale

adona01.06.2013/19:50

une jam e prekur nga semundja e vitiligos
kam njolla te bardha ne gjith trupin
kam marr shume mjekime por pa efektt

Komento: