03.11.2012/11:10 - E Shtunë0

Njollat e bardha në lëkurë! Ja ilaçi natyral

Kohët e fundit mund të keni vënë re shumë shpesh njerëz të cilët kanë në lëkuren e tyre shenja të bardha.

Këtë problem më së shumti e keni vënë re gjatë pushimeve verore, ku njerzit vishen më lehtë, dhe mund të vërehen lehtësisht. Njollat e bardha të krijuara në formë harte kryesisht mbi shpinë,  shpatulla, qafë ose fytyrë krijohen si rezultat i mungesës së vitaminave dhe proteinave.

Në fakt këto probleme kanë të bëjnë me sëmundejt e lëkurës të cilat duhen me doemos të kontrollohen nga mjeku specialist, por nësë këto shenja arrini t’i zbuloni në fazat fillestare ju mund të pengoni zhvillimin e tyre me ndihmen e një medikamenti.

Vaji i ullirit është një produkt natyral shumë i shëndetshëm për organizmin e njeriut. Këshillohet t’a perdorni shumë në gjellëra, në maskat e lëkurës, fytyrës, dhe mbi të gjitha ky vaj ka një efekt shumë të mirë për të gjithë ato persona që vuajnë nga shenjat e bardha në lëkurë.

Në momentet që ju jeni në plazh dhe trupi juaj ka shënja ju këshillojmë që të lyeni gjitthë trupin tuaj me vaj ulliri dhe të ekspozoheni në diell që nga ora 7 e mengjesit deri në oren 10, po këtë veprim bëjëni edhe pasdite. Vaji nën efektin e rrezeve të diellit i dhuron shumë vitamina lëkures, dhe e mbron atë nga rrezet e diellit. Në fakt ky vaj ka më shumë efekt mbrojtës ndaj rrezeve të diellit se sa vetë produkti për këtë problem.

Komente 7

Linda22.04.2014/00:06

Edhe Unë jam me kete semundje prej 2002 kisha dash me dit a ka pas dikush suksese me vaj ulliri

irenabasha18.03.2014/09:16

edhe une jam ne gjendje goxha te perhapur me kte semundje dhe kohet e fundit me jan perhapur ne menyr te madhe dhe po me iken truri nuk di ku te drejtohem

ana14.03.2014/07:50

edhe une kam njolla ne te gjithe trupin edhe ne fytyre kam marre shume ilaqe por pa efekt ..a eshte i sigurte vaji i ullirit

22227.02.2014/01:04

Si mund me sheru ket semundje se shum jam ne depresion me kto njollat e bardha ju kisha lut me tregu

Arsim13.01.2014/16:06

Edhe une kam pas Vitiligo deri sa shkova te Dr Ylfete Muqaj edhe pas dy muajve u hjek normal qe une skom pas shume, ju kisha keshillu qe ti drejtohni ordinancen e ka te furra Qerimi ne B.Diellit

05.08.2013/18:42

Edhe une jam si shum njetz me njolla te bardha ska mjen ne zvicerr specjalist plus specjalisti ktu ne zvicerr me ka than se ska sherim ms provo veq nese jeken vet e me vak ulliri jam te provu pom doket se dishka me ka nimu durve me kan dal do pika te likurs nermale

adona01.06.2013/19:50

une jam e prekur nga semundja e vitiligos
kam njolla te bardha ne gjith trupin
kam marr shume mjekime por pa efektt

Komento: